Viltrox AF 75 1.2 XF Pro – recenzuje Autostopowa Wrona (Paweł Wrona)

Powiem, tak. Ten obiektyw jest świetny ale…nie do wszystkiego, rozbijmy tą recenzję na kilka etapów. Dodam również, że testowałem go z korpusem fujifilm XT4.

Ogólny feeling.

Obiektyw zrobiony jest w sposób bardzo staranny i solidny. Trzymając go w rękach mam przyjemne uczucie, że trzymam coś solidnego.

Autofocus działa dość głośno ale mi to nie przeszkadza. Jest na tyle cichy, żeby w filmowaniu nie przeszkadzał.  Focus ring działa przyjemnie, przysłona również bardzo przyjemnie klika. To co mi może przeszkadza, to tulipan, który dość ciężko się zakłada.

I to tyle z technicznych aspektów, jest fajnie.

8/10

Swoją recenzję rozbiję na parę aspektów tematycznych i na podstawie każdej kategorii podam swoje przemyślenia.

Street

 

Ten obiektyw nie jest obiektywem na „streeta”. Do fotografii ulicznej, gdzie dużo się dzieje jest zdecydowanie za wąski. Autofocus w tym wypadku działał mi ciężko, szczególnie na przysłonie 1.2, mocno szukał i latał na boki. Jak ktoś ma dużo cierpliwości to można się nim pobawić aczkolwiek raczej polecam go do detalu lub w miarę statycznych obiektów, niż gęsto zmieniającej się rzeczywistości.

 

Do streeta – 3/10

Na co dzień, do domu (fotografia czysto hobbistyczna, dla zabawy, na prywatny użytek)

Jako obiektyw na co dzień, uważam, że jest wąski aczkolwiek dający duże możliwości do zabawy. Można zrobić przyjemne zdjęcie swojego zwierzaka (ale trzeba cierpliwie walczyć z AutoFocusem).  Jeśli masz zbędne 3 klocki to na pewno warto go kupić, bo jakość jaką oferuję za te pieniądze to naprawdę świetny deal.

Jaki obiektyw na co dzień – 5/10

Fotografia Produktowa

Tutaj mogę ten obiektyw polecić z czystym sumieniem. Obiektyw bardzo ostry , nawet na przysłonie 1.2. Pięknie rozmazuje tło przez co prezentowany produkt wygląda świetnie na zdjęciach. Jedyny minus to dość duża odległość ostrzenia. Do fotografii biżuterii raczej się nie nada ale do produktów wielkości telefonu jak najbardziej.

Do Fotografii Produktowej – 8/10 (-2 za odległość ostrzenia)

Zwierzęta

Obiektyw testowałem w zoo, czyli w środowisku, gdzie zwierzaki do obecności człowieka są dość przyzwyczajone i nie uciekają gdy tylko się je zobaczy. Dzięki temu modele byli cierpliwi i pozwolili Autofocusowi działać. Zdjęcia wychodziły nieziemskie. Niesamowita ilość detali i ostrość pozwalająca na dość mocny crop. Przez średni autofocus przy dynamicznych biegających w różne kierunki obiektach raczej nie polecam go dla kogoś kto chciałby fotografować ptaki w locie lub biegających pupili bo ilość nieostrych zdjęć będzie dość przygnębiająca ale, gdy mamy cierpliwych modeli to zdjęcia wyjdą piękne.

Do fotografii zwierząt cierpliwych – 8/10 a tych niecierpliwych – 6/10.

Fotografia Koncertowa/Klubowa

Do pełni szczęścia, musi być w klubie naprawdę sporo światła by móc w przyzwoitej ostrości uchwycić bawiących się ludzi z całkiem bliskiej odległości. Ja zdjęcia robiłem w klubie gdzie tego światłą było… krótko mówiąc mało, więc byłem zmuszony migawkę trzymać powyżej 1/200- 1/350 a iso często do 12.000. Mimo tego uważam, że jak tylko pojawiło się trochę światła to Autofocus działał spoko a zdjęcia wychodziły ostre i o fajnym klimacie. Przy braku dużej ilości światła autofocus szaleje i raczej nie polecam z niego korzystać (ale kto robi zdjęcia bez obecnego światła). Zdecydowanie lepiej się sprawdzi do zdjęć koncertowych gdzie odległość od sceny i ilość świateł będą działać na plus dla tego obiektywu.

Do Fotografii Klubowej – 6/10

Fotografia Portretowa

Myślę, że 99,9 % zainteresowanych tym obiektywem osób, kupi go z myślą o portretach i bardzo dobrze. Ten  obiektyw jest fenomenalny. Niesamowita ostrość, separacja tła od obiektu a ogniskowa 75 mm daje naprawdę wiele różnych możliwości. Mimo iż, osobiście wolę obiektywy szerokokątne to ten obiektyw mnie kupił. Pracowało mi się nim bardzo przyjemnie a zdjęcia, które z nich wyszły robią niesamowicie pozytywne wrażenie. Ten obiektyw jest stworzony do fotografii portretowej i bez wątpienia spełnia swoje zadanie. Jestem na tak, ten obiektyw zachęcił mnie by częściej sięgnąć po ogniskową 75mm.

Do Fotografii Portretowej – 9/10

I parę słów na koniec.

Nie jest to obiektyw uniwersalny. Jest stworzony typowo pod portret. I bardzo dobrze, nie można mieć wszystkiego. Uważam, że ten obiektyw jest na tyle świetny a jakość, którą oferuje jest wystarczająco powalająca, że z czystym sumieniem mogę go polecić. Wartym zaznaczenia jest fakt, że 1.2 w tym obiektywie jest użyteczne a nie tylko ‘’dla statystyk’’. 1,2 jest ostre, pięknie rozmywa i pozwala przy gorszym świetle się naprawdę fajnie bawić!

Jak kupisz, nie pożałujesz.

Language