Viltrox 13 mm f/1.4 – mój święty gral w astrofotografii – recenzuje Marcin Ślipko

Przychodzę dzisiaj do Was z krótką recenzją Viltroxa 13 mm f/1.4 pod bagnet Fujifilm X. Co prawda już jakiś czas minął od premiery tego szkła, więc w sieci jest już sporo informacji o tym obiektywie.Potrzebowałem nico czasu, aby dokładnie i rzetelnie prześwietlić Viltroxa 13 mm pod kątem astrofotografii krajobrazowej. Jak wiemy,
fotografia nocna nie wybacza błędów optycznych, przede wszystkim mowa o aberracji chromatycznej i sferycznej, lecz koma jest wadą przez, którą fotograf może znienawidzić lub pokochać obiektyw.

Wiec jak to jest z tym Viltroxem 13 mm f/1.4, a no jest tak, że ten kąt widzenia jest mega trudny do korekcji. Jest to ultra szeroki kąt widzenia, który świetnie sprawdza się w astro-pejzażu. Jak dotąd, testowałem wiele ultra szerokich szkieł natywnych jak i producentów niezależnych właśnie pod kątem astrofotografii. Wszystkie miały spore wady i mimo dużej światło-siły musiałem je przymykać  do f/2.8 i więcej aby uzyskać dobre efekty, nie o to chodzi w optyce rzędu f/1.4. Spokojnie Viltrox 13 mm też nie jest pozbawiony tych wad, ale są one minimalne w porównaniu do konkurencji.

Rozdzielczość jest na najwyższym poziomie po lekkim przymknięciu f/1.8-f/2.0, brawo Viltrox. Jeśli chodzi o komę i aberracje to za akceptowalne uważam również f/1.8 – f/2.0, choć minimalna koma na f/2.0 jeszcze jest. Za to, to co się dzieje na zdjęciach przy przesłonach f/2.5 – f/2.8 wywołuje u mnie uśmiech, a ręce składają się same do oklasków. Jest PERFEKCYJNIE. Po wielu latach znalazłem „Szerokiego Świętego Grala” astrofotografii. Koma korygowana jest wręcz idealnie, aberracje również, do tego świetna rozdzielczość. Wiem, że to szkło stanie się moim głównym obiektywem w zabawach astro-foto na długi czas. Ten słoik to dowód na to, że nie tylko natywne szkła charakteryzują się najwyższymi parametrami.

Viltrox – czekam na więcej, bo jeśli zachowasz swoją wizję jakości optyki, mocno manieszasz na rynku foto i za stosunkowo umiarkowane ceny będziemy dysponowali świetnymi przyżądami.

Przykładowe wycinki zdjęć uwidaczniające komę dla poszczególnych ogniskowych.

f/1.4
f/1.8
f/2.0
f/2.5
f/2.8
Cały kadr

Language