Shimoda Action X70 + Core Unit DV XL – recenzuje Franciszek Reut

Fotografia przyrodnicza to dziedzina, która nierzadko wymaga od fotografa częstego przemieszczania się z dużą ilością sprzętu, w trudnych warunkach. Niejednokrotnie są to długie dystanse, którym towarzyszą trudne warunki atmosferyczne. Fotografowanie dzikich zwierząt często wymaga od fotografa dostania się w trudno dostępne miejsca, w poszukiwaniu ciekawych gatunków i wyjątkowych scenerii. Rodzaj wyposażenia, które nosi ze sobą fotograf dzikiej przyrody, łączy w sobie sprzęt fotograficzny wraz z wyposażeniem turystycznym.

Od roku jestem użytkownikiem plecaka Shimoda Action X70 z wkładem Core Unit DV XL. Po tym czasie chciałabym podzielić się swoją opinią i doświadczeniem związanym z użytkowaniem tego zestawu. Wybrałem największy model z serii Action, ze względu na jego kompatybilność z największym wkładem Core Unit DV XL, oraz możliwość dużej regulacji przestrzeni użytkowej.

Kilka słów o sercu tego zestawu czyli wkładu Core Unit DV XL. Przy wyborze wkładu kierowałem się wielkością zestawu fotograficznego (aparat+obiektyw), który wiedziałam, że najczęściej będę ze sobą nosił. W moim przypadku jest to Nikon d850 z gripem, z obiektywem 300mm f/2.8, który pasuje do niego idealnie. Wybrany rozmiar wkładu pozwala mi na przenoszenie zestawu bez konieczności zdejmowania osłony obiektywu czy odpinania aparatu od obiektywu. Dzięki możliwości dostosowywania wielkości przegród w całym zakresie wkładu mam możliwość ustawienia każdej z nich w najbardziej optymalny sposób, dla przenoszonych w danej chwili rzeczy. Najczęściej przenoszę w nich dodatkowe wyposażenie fotograficzne, które chce żeby pozostało dobrze zabezpieczone. Mieszczę tam między innymi:

  • Zestaw telekonwerterów
  • Mikrofon z rejestratorem
  • Dodatkowy krótki obiektyw
  • Lornetkę
  • Inne delikatne elementy ekwipunku

Warto również wspomnieć o oddzielnym pokrowcu, który producent dołącza do wkładu. Dzięki niemu mogę dodatkowo zabezpieczyć wyposażenie, wykorzystać sam wkład bez plecaka lub użyć go do przechowywania wkładu gdy w plecaku znajdzie się inny rozmiar.

Shimoda Action to idealne połączenie plecaka turystycznego z fotograficznym. Plecak łączy w sobie możliwość bezpiecznego i komfortowego przenoszenia sprzętu fotograficznego wraz z dedykowanym miejscem na akcesoria, bez których trudno się obejść w fotografii przyrodniczej. Mowa między innymi o noszeniu takiego wyposażenia jak:

  • siatki maskujące
  • dodatkowe ubrania
  • prowiant
  • śpiwór
  • krzesełko

Część z ekwipunku często przenoszę na zewnętrzych częściach plecaka. Umożliwia mi to wiele dodatkowych miejsc do troczenia. Liczne paski na zewnątrz plecaka pozwalają mi przenosić wyposażenie, które nie mieści się wewnątrz plecaka lub jest zbyt brudne by przechowywać je w środku. Po zewnętrznej stronie najczęściej noszę statyw, matę turystyczną lub namiot.

Jednym z największych plusów plecaka jest wygoda przenoszenia ciężkiego wyposażenia. W modelu Action X70 seryjnie zostajemy wyposażeni w system nośny, z pogrubionymi szelkami i pasem biodrowym względem mniejszych modeli. Zastosowanie regulacji wysokości górnego mocowania szelek w cztero stopniowej skali ( S/M/L/XL) pozwala na dopasowanie plecaka do większości osób o różnym wzroście i wadze. Pas biodrowy jest demontowalny, posiada wycięcia na kości biodrowe. Taka konstrukcja pasa zapewnia lepsze rozłożenie masy, zapewniając przy tym większy komfort.

Drugim największym atutem serii Action jest system rolowania górnej części plecaka. Pozwala to na dopasowanie miejsca idealnie do ilości przenoszonego ekwipunku. Dzięki temu rozwiązaniu mogę każdorazowo spakować dodatkowe akcesoria tak, by nie przemieszczały się one w plecaku po jego zamknięciu. System rolowania zapewnia też łatwy dostęp do przenoszonych rzeczy bez konieczności otwierania komory fotograficznej. W przypadku, kiedy przenoszę rzeczy puchowe pozwala też na dodatkowe skompresowanie do mniejszego rozmiaru na czas transportu.

Fotografia przyrodnicza często wiąże się z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki wykonaniu plecaka z wytrzymałego i odpornego materiału nie muszę martwić się o zamoczenie sprzętu podczas niewielkiego deszczu czy też obawiać się położenia plecaka na wilgotnym podłożu. Łatwo jest również wyczyścić plecak z brudu zebranego z podłoża. Oczywiście nie należy traktować go jako plecaka wodoodpornego i podczas większego deszczu ubierać pokrowiec, który również jest dostepny w ofercie Shimoda.

Nieocenione jest rozwiązanie otwierania komory fotograficznej od strony pleców. Zapewnia to bezpieczeństwo przed ingerencja osób trzecich, ale przede wszystkim nie wymaga odkładania plecaka na brudne podłoże częścią, która potem zakładam na plecy. Niestety mój poprzedni plecak do wyjęcia sprzętu wymagał odłożenia plecaka na ziemię częścią stykającą się z plecami.

Poprzednie plecaki w moim ekwipunku posiadały większe lub mniejsze wady, które sprawiały dyskomfort albo brakowało im funkcji których szukałem.

Podsumowując recenzję zestawu od firmy Shimoda, chciałbym wszystkim szukającym wygodnego i dobrze wykonanego plecaka fotograficznego w połączeniu z plecakiem turystycznym polecić modele z serii Action wraz z odpowiednim do osobistych potrzeb wkładem Core Unit.

Language