Wywiady z ambasadorami – Adam Nurkiewicz

Wywiady z ambasadorami Foto-Technika – Adam Nurkiewiczambasador marki Think Tank

Zapraszamy na kolejny wywiad z osobą barwną, doświadczoną i z pewnością mającą wiele do powiedzenia, zarówno o fotografii jak i sprzęcie.

Dziś o reportażu, dziś o sporcie, dziś olimpijsko! Naszym gościem jest Adam Nurkiewicz, osoba doskonale znana w branży fotograficznej, osoba ciepła, zarażająca uśmiechem, zdobywca nagród i organizator wydarzeń fotograficznych. Zaczynajmy!

Adam Nurkiewicz – ambasador Think Tank

Na początek, dobrze zacząć od początku, czyli pytanie, które zawsze pada na starcie. Adam jak to się zaczęło? Kiedy się zaczęło? Czy sport był od samego początku?

Sport był od kiedy pamiętam. Amatorska drużyna piłkarska Reszta Świata, która później się przekształciła w klub sportowy. Mieliśmy zebrania zarządu, sponsorów, treningi a nawet trenera. Mój serdeczny kumpel Jacek Bednarz – ówczesny piłkarz Legii zgodził się podpowiadać nam jak grać… Hahaha…

Potem trafiłem do Radia Kolor, następnie do telewizji Canal + aby w końcu znaleźć się z gazecie Przegląd Sportowy. Dopiero w gazecie odkryłem świat fotografii i swój środek wyrazu.

Qatar, Doha – 2019 October 6: IAAF World Championships Qatar 2019 while Tenth Day at Khalifa International Stadium on October 6, 2019 in Doha, Qatar. Mandatory credit: Photo by (c) Adam Nurkiewicz Adam Nurkiewicz

No właśnie, fotografia sportowa – czym dla Ciebie jest? Czy poza sportem praktykujesz też inny rodzaj fotografii?

Fotografia sportowa niczym się nie różni od innych gatunków fotografii. Mamy tu emocje, relacje, architekturę, środowisko etc.

Tak, oczywiście. Wykonuję sesje modowe, biznesowe, portrety. Jestem zawodowcem do wynajęcia.

Jakie wydarzenia sportowe są Tobie najbliższe? Można je w taki sposób podzielić czy nie ma takiej reguły ?

Z dyscyplin prym wiedzie niezmiennie Królowa Sportu, czy jak określają ją Arabowie Matka Sportu, czyli lekka atletyka. Lubię wioślarstwo, tenis, kolarstwo.

Z wydarzeń sportowych od lat największym sentymentem darzę Olimpiady Specjalne. To organizacja, która zapewnia treningi i zawody sportowe osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Ich pozytywna energia, miłość do ludzi i świata napełniają mnie siłami witalnymi. Każde zawody Olimpiad Specjalnych to mega suplement siły życia.

Ponadto bardzo polubiłem się z Igrzyskami Paraolimpijskimi. Mam duży szacunek do parasportowców. Ich treningi, występy i pokonywanie barier daleko wykraczają poza stereotypowe pojmowanie sportu.

Teraz trochę odskoczymy w bok. Pytanie, które z pewnością wiele osób chciałoby Ci zadać. Adam Nurkiewicz bez fotografii? Co Cię pasjonuje poza nią? Co jest odskocznią i daje Ci również wiele radości?

Ludzie. Kocham ludzi! Lubię się spotykać z ludźmi na całym świecie. Rozmawiać, słuchać. Siedzieć  przy kawie i obserwować upływający czas…

Od zawsze lubiłem i lubię rower. Na codzień i od święta. Nie jestem kierowcą, nie mam samochodu. Rower to mój główny środek lokomocji, a także sposób na spędzanie wolnego czasu z dala od dużego miasta. Czasem jako samotna wycieczka, czasem jako wyprawa z namiotem gdzieś w świat po przygodę.

Lubię dobre kino. Kiedyś byłem kinomanem. Po dwa, trzy filmy dziennie w kinie. Jak wagary to w kinie. Hahaha…

Lubię gotować. Czas spędzony w kuchni jest dla mnie świetną odskocznią. Aby gotować trzeba mieć dobrą energię. Kuchnia łagodzi obyczaje. Uwielbiam przyrządzać jakieś specjały kuchni hinduskiej czy arabskiej dla moich bliskich. Zakopiańskie moskole z masłem czosnkowym…. Mmmmm….. Chyba muszę przerwać ten wywiad na wizytę w kuchni. Hahahaha…

Poland, Ossa – 2020 August 28: Wheelchair Fencing – Road to Tokyo 2020 while pandemic COVID-19 at Ossa Hotel & Spa on August 28, 2020 in Ossa, Poland. Mandatory credit: Photo by © Adam Nurkiewicz

Oprócz fotografii sportowej jesteś również organizatorem dużego wydarzenia fotograficznego? Jak to się zaczęło no i oczywiście, kiedy kolejna edycja?

Warsaw Photo Expo. To wydarzenie powstało z mojej potrzeby do spotykania się z ludźmi. Moim marzeniem było aby fotografki i fotografowie mieli miejsce do spotkania się. Chciałem stworzyć okazję do wymiany myśli, doświadczenia, inspiracji. Jesteśmy niezwykle kreatywną grupą. Możemy się wzajemnie wspierać a też uczyć młodych adeptów tej sztuki.

Siedem edycji za nami. Cieszę się, że pomysł chwycił i zapisał się kalendarzu świata fotografii w Polsce.  Udało mi się zaprosić fantastycznych gości z Polski i zagranicy. Alixandra Fizzina z Noor Agency, Kai Pfaffenbach z Reutersa czy przeuroczy Joe Klamar z Agence France Presse – to tylko niektórzy goście, którzy chętnie dzielili się wiedzą i doświadczeniem.

Dzięki pandemii mieliśmy czas aby się zatrzymać, przemyśleć swoje życiorysy, świat miał okazję do pit stopu. Widzę wokół siebie, że wielu moim znajomym zmieniły się priorytety. To także dobry czas dla fotografów i fotografek. Warsaw Photo Expo wróci niebawem, ale to wydarzenie oparte na spotkaniach, zatem nie ma szans na edycję on-line. Będzie dobra aura, cudowni ludzie, świetna fotografia i pyszna, aromatyczna kawa!

Poznan, Poland – 2018 July 27: U23 MenÕs Quadruple Sculls (M4x) Repechage Race during 2018 World Rowing Under 23 Championships on Malta Lake on July 27, 2018 in Poznan, Poland. Adam Nurkiewicz

Sprzęt. Musimy o tym. Nikoniarz? Cały czas Nikoniarz, czy może coś nowego? Bezlusterkowce zawitały już u Ciebie na stałe?

Pierwsze były Zenity a potem już Nikony. F90, FM2, F5, D2h, D3, D5, D6…… Przyszedł czas na serię Z.
Jako ambasador Nikona miałem okazję i zaszczyt fotografować wszystkimi modelami Nikona. To fajna zabawa.

Tak. Jestem w trakcie zmiany systemu. Niebawem “lustra” zastąpią nowe modele. Nie dość, że bez lustra, to nawet bez migawki. O tempora!

Ale na dnie torby zawsze pozostanie FM2 i kilka manualnych obiektywów. Fotografowanie manualne mnie relaksuje i pozwala pamiętać, że w tej pogoni technologicznej najważniejsza jest Fotografia. Nie ostrość, saturacja, winietowanie czy inne bokehy. Dla mnie najważniejsza jest historia i emocje jakie fotografia wyzwala.

Jak dbasz o sprzęt? Jak transportujesz tak drogi no i jakby na to nie spojrzeć duuuży sprzęt? Podróże, stadiony, temat wydaje się wymagający.

Fotografia sportowa to życie na walizkach. To dla mnie bardzo ważne aby narzędzia pracy bezpiecznie trafiły na miejsce akcji. A i na miejscu ważne aby wszystko mieć pod ręką.

South Korea, PyeongChang – 2018 February 05: Main Press Centre while The 2018 PyeongChang Olympic Winter Games at Alpensia Centre Main Press Centre on February 05, 2018 in PyeongChang, South Korea. Mandatory credit: Photo by © Adam Nurkiewicz

Koło! Koło to najważniejszy wynalazek ludzkości. Hahaha… Od wielu lat stawiam na walizki na kółkach marki Think Tank! Jedna z założycielek – Deanne Fitzmaurice to fotografka. Laureatka Pulitzera! I to widać w każdym produkcie Think Tank, że projektował to ktoś, kto wie do czego to ma służyć. Wygoda, funkcjonalność i ergonomia – to najważniejsze dla mnie cechy. Do tego dochodzi trwałość. Think Tank daje dożywotnią gwarancję na swoje produkty.

Najczęściej korzystam z samolotów i pociągów. Wtedy walizki i plecaki są najwygodniejsze. Na miejscu korzystam z serii Modular i całej gamy sakw. Niesamowicie pomocne są organizery Think Tanka, dzięki nim zawsze wszystko łatwo znajduję.

COVID-19 pandemic on July 17, 2021. Mandatory credit: Photo by © Adam Nurkiewicz

Najbliższe wydarzenie? Jaki kierunek teraz, jakie plany?

W maju Roland Garros i tenis w Paryżu, w lipcu mistrzostwa świata w lekkiej atletyce w Oregonie, w sierpniu wioślarstwo i lekka atletyka w Monachium, we wrześniu US Open w Nowym Jorku a rok kończę wygrzewając kości w Katarze podczas mistrzostw świata w piłce nożnej.

Dziękujemy za rozmowę! Życzymy dużo zdrowia, siły i spokoju! Powodzenia i do usłyszenia!

Poland, Radom – 2020 September 13: Nikola Horowska (WMLKS Nadodrze Powodowo) from Poland reacts after winning in womenÕs 200 meters final while 74. PZLA Athletics Polish Championships U20 – Radom 2020 – Day#3 during pandemic COVID-19 at MOSiR Stadium on September 13, 2020 in Radom, Poland. Mandatory credit: Photo by © Adam Nurkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Language