VILTROX – test Andrzeja Batko

„TAK WIELE ZA TAK NIEWIELE

Każdy z nas fotografów, nabywając sprzęt fotograficzny, szuka idealnego zestawienia (body, obiektyw, lampy błyskowe, akcesoria) tak by, spełniał nasze oczekiwania w danej sytuacji. Sam osobiście korzystałem już ze sporej ilości obiektywów i nie raz była to przelotna przygoda a w niektórych wypadkach długi związek. Nabywając pierwszy aparat fuji (moją historię z FujiFilm znajdziesz >>TUTAJ<<) nie miałem pojęcia (w moim przekonaniu) o idealnej optyce Fujinon. Obraz tworzony przez te obiektywy był dla mnie miłym zaskoczeniem. Pierwszym stałoogniskowym obiektywem był Fujinon 35 mm f 1.4 – który do tej pory jest moim ulubionym szkłem. Większość fotografii wykonuje, właśnie nim nie mniej jednak miałem okazję przetestować obiektywy Viltroxa dzięki Foto Technice — dostałem do ręki całą rodzinę viltroxów! W skład jej wchodziły:
23 mm f1.4, 33 mm f1.4 oraz 85 mm f.18.

Mój tytuł artykuły nie pojawił się bez celu taki — dlatego że jest, to najprostsze określenie tego, co dostajemy od marki Viltrox. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jest to jedyna marka obiektywów, która tworzy obiektywy do aparatów FUJIFILM ze świetnie działającym AF.!

1.  AF w Viltrox-ie
2. Budowa
3. Pierścień przysłony
4. Podsumowanie

AF W VILTROX-IE

Muszę przyznać, że otwierając pudełka z Viltroxami, miałem pewne obawy co do AF — no bo biorąc np. pod lupę 23 mm f1.4, którego cena to 1650 zł a Fujinon o tych samych parametrach kosztuje już 3600 zł (sami powiedzie to ułamek ceny doskonałego Fujinona).
By sprawdzić AF w Viltroxie zabrałem go na parę reportaży ślubnych — tam światło zmienia się błyskawicznie jak i same akcje dlatego uznałem, że to będzie świetny test dla niego.
Moje pierwsze klatki wykonane na zleceniu a w mojej głowie głos — TO JEST ŚWIETNE SZKŁO!
AF jest naprawdę bardzo dobry, działa bardzo cicho — uważam to za wielką zaletę! Do tego jest celny od pełnej “ dziury “. Świetny obrazek!
Przed zakupem mojego 23 mm bardzo dużo słyszałem, że te obiektywy nie działają dobrze ze starszymi puszkami Fujifilm — między innymi XT2. Muszę przyznać, że różnice w szybkości działania AF w XT2 a XH1 jest znikoma. W XT20 uważam, że AF działa naprawdę bardzo dobrze więc pogłoski, że te obiektywy nie działają poprawnie czy też wolno ze starszymi aparatami nie brałbym na poważnie.

BUDOWA

Tutaj kolejne pozytywne zaskoczenie! Bardzo porządne wykonanie!
Obiektywy nie są wykonane z taniego plastiku a porządnego aluminium (przynajmniej tak mi się wydaje, że to aluminium — mogę być w błędzie ? ) Osłona przeciwsłoneczna również z tego samego tworzywa. Jedynie w obiektywie 85 mm osłona przeciwsłoneczna ( tulipan ) jest wykonana z plastiku i to jest minus dość spory. Bardzo ciężko zakłada się go na obiektyw — śmiem stwierdzić, że jest to walka ? Ale to jedyny minus obiektywu 85 mm ?

PIERŚCIEŃ PRZYSŁONY.

Fuji nas już przyzwyczaił do tego, że pierścień przysłony jest usytuowany na obiektywie i w przypadku obiektywów Viltroxa jest tak samo! No dobra 85 mm tego pierścienia nie ma. Powiem szczerze, że nie przeszkadza to zbytnio. Sporo osób na grupie Fujifilm pisało o tym, że minusem jest bezstopniowy pierścień przysłony — i faktycznie ten fakt może delikatnie irytować użytkownika — jednak przy tak cichym AF uważam to za atut dla osób, które tworzą filmy.

Podsumowując w bardzo dużym skrócie obiektowy marki Viltrox — mogę śmiało je polecić każdemu i uważam, że mogą na równi konkurować z obiektywami od Fuji (pamiętaj jest to moje zdanie i niekoniecznie musisz się z nim utożsamiać ). Za ułamek ceny niektórych szkieł Fuji dostajemy naprawdę solidnie wykonane obiektywy, które dają naprawdę świetny obrazek! Do tego bardzo sprawny AF sprawia, że te obiektywy nie mają konkurencji.


Na koniec bardzo chciałbym podziękować Foto — Technice za użyczenie obiektywów!
A Was drodzy czytelnicy zapraszam do zapoznania się z ofertą! Mam nadzieje, że w niedługim czasie pojawią się kolejne obiektywy viltrox. Jeśli nasuną się Wam jakieś pytania bądź chcieli byście o coś zapytać — zostawcie komentarz chętnie podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami ?

Mała Galeria możliwości tych cudeniek ?

23MM F1.4

33MM F1.4

85MM F1.8

Autor: Andrzej Batko
Language