Prezenty dla fotografa – kilka rzeczy, które ułatwią Ci życie

Zbliżają się święta bożego narodzenia, więc oczywiście fala konsumpcjonizmu narasta. Wiele osób myśli o podarunkach i tworzy listy propozycji prezentowych. Tego bloga czytają częściej fotografowie (lub osoby fotografujące), a rzadziej ich bliscy, więc pomyślałem, że raczej stworzę tu listę rzeczy, które sami możemy sobie kupić, żeby ułatwić i uprzyjemnić sobie pracę. Znalazłem kilka małych gadżetów w przystępnej cenie. Życzę Wam, żebyście pod choinką znaleźli coś znacznie lepszego!

Statyw to naprawdę bardzo ważny element wyposażenia fotografa architektury czy krajobrazu. Naprawdę często z niego korzystam i pisałem już o tym we wcześniejszych artykułach (zobacz moje recenzje dużego statywu Leofoto, małego statywu Leofoto oraz głowicy mikrometrycznej). Dlatego zacznę od drobnych gadżetów związanych z fotografowaniem ze statywu.

Worek na kamienie

Na swoim profilu instagramowym wrzucam sporo relacji BTS i zauważyłem, że najwięcej reakcji i pytań (z całego świata) otrzymuję w związku z moją torbą na kamienie. To jest naprawde tania, prosta i lekka rzecz, a tak bardzo pomocna w pracy! Tak jak sugeruje nazwa, torba służy do trzymania kamieni. Mój kolega, fotograf architektury, opowiadał mi ostatnio, że robił zdjęcia budynku na szczycie Śnieżki przy wietrze o prędkości 150 km/h! Bardzo przydała mu się torba na kamienie, którą mu poleciłem, ponieważ mógł obciążyć statyw znalezionymi na szczycie skałami. Tylko dzięki temu wiatr nie przewrócił aparatu. Ale ja znacznie częściej wykorzystuję tę torbę do przenoszenia obiektywów. Wersja podzielona na trzy komory sprawdza się idealnie do tego celu. Trzy obiektywy mogę mieć zawsze pod ręką i jestem, w stanie w większości sytuacji, przenosić statyw razem z nimi umieszczonymi w torbie na kamienie. Takie rozwiązanie sprawdza się dobrze zwłaszcza przy fotografii wnętrz czy dokumentacji wystaw.

Sam korzystam z dwóch produktów Leofoto: mniejszego RB-1 wyposażonego w przegródki i większego, bardziej odpornego RB-2. Ten drugi zdecydowanie lepiej sprawdzi się przy większych statywach i w ciężkich warunkach górskich oraz dodatkowo posiada hak pozwalający na zawieszenie większego obciążenia np. torby czy plecaka (inny kolega fotograf fotografujący przestrzenie biurowe podwiesza do statywu gaśnicę przeciwpożarową…). Nie jest to skomplikowany i drogi produkt, ale naprawdę żałuję, że używam go dopiero od niedawna.

Uchwyt na parasol przeciwdeszczowy

Zdarzyło Wam się pracować w deszczowej pogodzie? Pewnie najczęściej fotografujecie kiedy pogoda jest optymalna, ale czasem trzeba pracować w deszczu. Fotografowałem niedawno pływającą saunę. Projektant, który ją zbudowała i zamówił zdjęcia, wybrał jesienny termin na sesję. Liście na drzewach i zachmurzone niebo tworzyły świetny klimat w połączeniu z ciepłym światłem bijącym z rozgrzanego pieca. Do tego zaczął padać lekki deszcz. Bardzo przydał mi się uchwyt na parasol przymocowany do l-bracket’u. Inne świetne zastosowanie do praca w ostrym słońcu. Lekki, mały parasol, który nie będzie przeszkadzał przy przenoszeniu czy przestawianiu aparatu, może osłonić ekran przed światłem i ułatwić ocenę kadru.

Leofoto ma w ofercie różne rozwiązania do trzymania parasola przeciwdeszczowego. Ja skorzystałem jednak z innej opcji. Polecam mały dodatkowy uchwyt, który możemy przymocować do l-bracket lub innej szyny czy płytki w standardzie Arca Swiss. Leofoto DA-1 służy teoretycznie do trzymania kabla, ale pozwala też przymocować bezpośrednio parasolkę dedykowaną do lamp studyjnych. Możemy również wkręcić Magic Arm, którym złapiemy parasol lub inne akcesoria.

Multitool

Zawsze dobrze mieć przy sobie kieszonkowy zestaw narzędzi. Jest mnóstwo ciekawych modeli różnych producentów. Oto moje propozycje od Leofoto.

Leofoto LMT-10 Może przyda Ci się mały statyw, który ukrywa w sobie śrubokręt czy raczej śrubokręt wielofunkcyjny, który może być również przedłużką do statywu lub np. rączką kiedy chcesz filmować telefonem lub vlogować. Leofoto MPL-2 to bardzo kompaktowy, niedrogi kluczyk o ciekawym wyglądzie. Przyda się do regulacji nóg statywów z serii Rapid, ale sprawdzi się też w innych zastosowaniach. Można mieć go zawsze przy sobie dzięki praktycznemu karabińczykowi. Świetnie sprawdzi się jako prezent, bo sprzedawany jest w fajny pudełku.

@Jędrzej Sokołowski

Language