7artisans 28 mm f/1.4 – Dawid Zieliński

7artisans 28 mm f/1.4

Zacznę mocno! 7artisans 28 mm f/1.4 podpięty do mojego X-Pro2 daje ogniskową 42 mm. Dla mnie to uniwersalny obiektyw do wszystkiego, a wiadomo, że jak coś jest do wszystkiego to jest do… – no właśnie, ale czy na pewno? Zaraz przedstawię Wam moje zdanie w tym temacie!

Ogniskowa 42 mm czyli mój ideał

Na start pokażę Wam 4 różne kadry z tego obiektywu, pokazujące jego możliwości. Testuję ten obiektyw drugi raz. Czemu decyzja padła znów na to szkło? Potrzebowałem czegoś pewnego i uniwersalnego na mój rodzinny wypad na Cypr.

Chciałem szkło, które pozwoli mi pokazać szerszą perspektywę na ładne widoki i móc wykonać bardziej reporterski kadr, albo coś portretowego. Takie możliwości mi daje właśnie ogniskowa 28 mm, która po przeliczeniu daje 42 mm!

To szkło jest numerem jeden w kolejce do pojawienia się w moim asortymencie. Idealnie nadaje się jako uniwersalne szkło na wszelakie wycieczki. Charakterny bokeh, odpowiedni kąt widzenia – to czyni z tego obiektywu narzędzie fantastycznie realizujące swoje cele.

Niekończąca się dyskusja: czy brak AFa to wada?

No dobra, nie jestem obiektywny. Zakochałem się w obiektywach manualnych. Nie brakuje mi AF. Czerpię ogromną frajdę z realizowania materiału takim obiektywem. Z Cypru przywiozłem masę zdjęć! Do obróbki i szerszego pokazania wybrałem 230 kadrów. Taka ciekawostka. Wyszło średnio 21 zdjęć dziennie. Oczywiście powstało ich więcej, ale to taka mała wstawka statystyczna. Nie liczyłem przy ilu zdjęciach nie trafiłem z ostrością, ale nie była to jakaś ogromna liczba.

Nauczyłem się już planować kadr, dobierać odpowiednia przysłonę i dzięki temu mogę tworzyć nawet dynamiczne kadry w ruchu. Ktoś powie: „ale po co to wszystko”. Mi się wydaje, że dzięki takim treningom lepiej planuję potem kadry i lepiej mi się pracuje podczas zleceń. To jest moje subiektywne odczucie, ale wydaje mi się, że manualne mnie lepiej edukują.

Poniżej kilka kadrów dla tych, którym wydaje się, że nie da się zrobić dynamicznych ujęć w ruchu!

Ten obiektyw „otwiera mi głowę”

Ja wiem, że wchodzę już tu w tematy magiczne i znów nie przeczytacie o cyferkach, aberracji, winietowaniu itp… To zostawiam innym portalom, które lubują się w takich danych i nie ma w tym nic złego, ale to nie moja bajka.

Korzystają z manualnego obiektywu z taką ogniskową miałem możliwość wykonać wszystkie kadry jakie chciałem. Mogłem rozmywać tło z charakternym bokehem, mogłem pracować na przysłonie f/8 i mogłem też wykonać klimatyczne kadry pokazujące fajne widoki.

Skąd ta magia? Myślę, że wszystko rozchodzi się o manuala i tą magiczną ogniskową 42 mm! Wydaje mi się, że dzięki temu przywiozłem ciekawy i spójny materiał! Jeśli kogoś interesuje jak wygląda Cypr moim okiem to pozostawiam link do wszystkich 230 kadrów z naszego wyjazdu, a niżej zostawiam jeszcze parę wybranych kadrów!
Link do całego materiału z obiektywu 7artisans 28 mm f/1.4: https://dawidzielinski.pixieset.com/cypr/

Recenzję przygotował Dawid Zieliński Fotograf Ślubny.

Language