Obiektywy Viltrox dla fotografa ślubnego? Co o tym sądzę – Dawid Zieliński

Kiedyś dla mnie nie do pomyślenia byłoby wzięcie pod uwagę sprzętu takiej marki jak Viltrox, ale człowiek z czasem się zmienia i zaczyna próbować nowych rzeczy. Pierwsze testy obiektywu Viltrox 33 mm f/1.4 wypadły u mnie bardzo dobrze i zmienił on w mojej torbie bardzo chwalonego Fuji 35 mm f/1.4
To już dobrze świadczy o tym Viltroxie! Za obiektywem o ogniskowej 33 mm poszedłem w troszkę szerszą ogniskową czyli 23 mm. I tak w moim reportażu ślubnym obecnie dominuje Viltrox i nie wygląda na to by się to miało szybko zmienić. Poniżej przeczytacie moje wrażenia z użytkowania Viltroxa po około 25 reportażach ślubnych!

Viltrox 23 mm f/1.4 – czy to szkło odpowiednie do reportażu?

Zacznę od szkła, które jest ze mną trochę krócej, ale polubiłem je bardzo! Czemu?

  1. Bardzo dobry AF – jest szybki, w moim odczuciu lepszy niż w odpowiedniku Fuji czyli 23 mm f/1.4
  2. Nieźle działający AF na wyższych przysłonach.
  3. Bardzo przyjemne rozmycie na pełnym otworze.

To mi wystarcza by dobrze współpracować z tym szkłem.

Napiszę teraz nieco o moim stylu robienia zdjęć tzn. żebyście mieli ogląd w jakich warunkach był on „testowany”.
Zakres używania przysłony w tym obiektywie to u mnie w zasadzie od f/1.4 do f/8.0. Na f/1.4 zdarza mi się działać na AFC – i wraz z moim Fuji X-T4 śmiga tu wszystko bardzo dobrze. Wyższe przysłony to najczęściej AFS i też nie narzekam. Na sali jest to często f/8.0 wraz z lampą błyskową i udaje mi się ostrzyć bez problemu.

Pewnie jedyny minus na jaki trafiłem to aberracja chromatyczna. Nie jest to jednak dla mnie jakaś ogromna wada, a ilość zalet jest tak duża, że nie planuję rozstać się z tym sprzętem!

Viltrox 33 mm f/1.4 – obiektyw do reportażu?

To szkło ma duży potencjał jeśli chodzi o reportaż, ale również jeśli chodzi o sesje. Dziś jednak skupiam się na repo więc i tutaj napiszę coś na temat Viltroxa 33 mm f/1.4 w odniesieniu do reportażu.

  1. Dobry AF – szybki i cichy, jednak czasem bywa minimalnie niecelny
  2. W moim odczuciu klimatyczne flary na f/1.4 – nadają mu pewnej „inności”
  3. Fajne rozmycie tła na f/1.4

W porównaniu do Fuji 35 mm f/1.4 na pewno jest dużo szybszy i cichszy, na minus chyba delikatnie sama celność, ale jeśli chodzi o sam charakter to oba szkła lubię bardzo. Dlaczego jednak przyjąłem Viltroxa, a sprzedałem Fuji? O tym będzie niżej.

Co do minusów to minimalnie celność AF, ale nie jest to jakaś ogromna wada. W moim przypadku podczas reportażu na ślubie i tak się czuję pewnie. Minusem na pewno jak w Viltroxie 23 mm f/1.4 jest aberracja!

Dlaczego Viltrox?

Czemu obiektywy Viltrox? Bo jest dobry, jest tani, był dla mnie jakąś zagadką, ciekawostką… Przede wszystkim dostałem go za namową ekipy z Foto-Techniki na testy. Miałem sprawdzić, zobaczyć co mi się podoba i szczerze mówiąc porównując z obiektywami Fuji wszystko mi pasowało. A, że biznes ma się też spinać finansowo to zmiana na Viltroxa też była pewną oszczędnością, ale nie stratą na jakości!
Ciekaw jestem jak wypadłby Viltrox w porównaniu do nowych obiektywów od Fuji… czas pokaże!

Jakie pytania najczęściej otrzymuję na temat Viltroxa?

Czy w profesjonalnym użytkowaniu Viltrox to dobry pomysł?

Moim zdaniem nie ma żadnych przeciwskazań by zawodowo używać Viltroxa czy to 23 mm czy 33 mm. Przez okres jednego roku nie zawiodłem się ani na jednym, ani na drugim szkle.

Co z tym AF – jest ok?

Trochę opisałem już wcześniej – dla mnie AF w 23 mm f/1.4 jest świetny, w 33 mm f/1.4 jest bardzo ok. W tym drugim czasem (rzadko) zawodzi celność, ale to praktycznie pomijalna wada. Mi w dobrych i słabych warunkach reportażu ślubnego ten AF wystarcza!

Czy nie bałeś się brać chińskiego szkła na reportaż?

Nieee… niby czemu? Zawsze wcześniej sprawdzam szkło, a na początku w torbie mam coś zapasowego, więc byłem na starcie zabezpieczony. Teraz już bez żadnych obaw korzystam ze szkieł Viltroxa!

Sterowanie przysłoną bez „klika” – jest ok?

To fakt, że trzeba się przyzwyczaić. Dla mnie już to w tej chwili jest bardzo naturalne i dobrze mi się z takiego rozwiązania korzysta, ale jestem w stanie uwierzyć, że na początku może być problem z przestawieniem się na takie ustawianie przysłony.

Viltrox 23 mm f/1.4 i Viltrox 33 mm f/1.4 w reportażu ślubnym – podsumowanie!

Jak widzicie ja z powodzeniem używam modelu 23 mm f/1.4 i 33 mm f/1.4 – oba mi bardzo odpowiadają i świetnie się na nich pracuje od f/1.4 do f/8.0, bo na takich przysłonach najczęściej pracuję. Osobiście z czystym sumieniem polecam oba te obiektywy!

Autor: Dawid Zieliński Fotograf Ślubny

Language