„Viltroxem w gwiazdy ? Czemu nie…! „ – Viltrox AF 33 mm f/1.4 XF – recenzuje Marcin Ślipko

Cześć, mam na imię Marcin i od jakiegoś czasu zajmuję się astrofotografią, a właściwie astrofotografią krajobrazową szerokiego pola. Krótko rzecz biorąc nocny krajobraz Sudetów z wyciągniętymi detalami głębokiego kosmosu w tle.

Płonina z Zamkiem Niesytno z centrum drogi mlecznej w tle; maj 2021 – FujiFilm XT-30 + Viltrox 33 f/1.4 + iOptron SkyTracker Pro+ filtr redukujący LP; gwiazdy: panorama z 4 kadrów

Skąd ten pomysł?

Jakiś czas temu zmieniłem system na Fuji X, głównie ze względu na gabaryty. Jako główny standard wybrałem Viltroxa 33 mm f/1.4 , zupełnie nie planowałem bawić się nim w astro, to miało być jasne szkło z świetnie działającym autofokusem, głównie do fotografii rodzinnej. Nie zwracałem specjalnie uwagi na błędy optyczne bo przy portretach mają niewielkie znaczenie, a czasem nawet nadają charakter fotografii.

Jak to się zaczęło?

Mieć „słoik” pod ręką i go nie przetestować w bojowych, nocnych warunkach.. ?! Pewnej nocy podpiąłem Viltroxa 33 mm f/1.4 i skierowałem obiektyw w stronę centrum drogi, na którą polowałem, w końcu był to kwiecień, a jak wiadomo wówczas sezon na „mleczaka” trwa w najlepsze. Nie spodziewałem się cudów choć zrobiłem panoramę gwiazd z dwóch paneli, każdy panel to 3 powielające się klatki o takich samych parametrach ekspozycji. Delikatnie przymknąłem szkło do f/2.8, to była wystarczająca jasność jak na klatki 3-minutowe z prowadzenia.
Materiał „zestakowałem”, połączyłem w panoramę i obrobiłem „po swojemu”.

Efekty były świetne, minimalnie aberrował, koma znikoma, dystorsja niezauważalna, moje zdziwienie było naprawdę sporę.

Viltrox 33 mm f/1.4 okazał się świetnym szkłem do astrofotografii szerokiego planu, poprzez łączenie klatek w panoramy uzyskałem bardzo dobrą szczegółowość detalu struktur pyłów i gazów zalegających w przestrzeni kosmicznej.  Właśnie ten obiektyw stało się teraz o dziwo moim „standardem do gwiazd”.

W kolejnym wpisie podzielę się z Wami tajnikami dotyczącymi astrografii.

Przełącz Rędzińska z widokiem na Bramę Lubawską z centrum drogi mlecznej w tle; maj 2021 – FujiFilm XT-30 + Viltrox 33 f/1.4 + iOptron SkyTracker Pro + filtr redukujący LP; gwiazdy: panorama z 3 kadrów)
Sokolik Wielki z konstelacją Łabędzia w tle; maj 2021 – FujiFilm XT-30 + Viltrox 33 f/1.4 + iOptron SkyTracker Pro+ filtr redukujący LP)
Sokolik Wielki z centrum drogi mlecznej w tle; czerwiec 2021 – FujiFilm XT-30 + Viltrox 33 f/1.4 + iOptron SkyTracker Pro+ filtr redukujący LP; gwiazdy: panorama z 4 kadrów)
Surowa, pojedyncza klatka z Sokolika z centrum drogi mlecznej w tle; czerwiec 2021 – FujiFilm XT-30 + Viltrox 33 f/1.4 + iOptron SkyTracker Pro+ filtr redukujący LP)
Lwia Góra w Rudawach Janowickich z centrum drogi mlecznej w tle; maj 2021 – FujiFilm XT-30 + Viltrox 33 f/1.4 + iOptron SkyTracker Pro+ filtr redukujący LP; gwiazdy: panorama z 6  kadrów)
Mysłów z Galaktyką Andromedy i „wodorkami Kasjopei w tle; czerwiec 2021 – FujiFilm XT-30 + Viltrox 33 f/1.4 + iOptron SkyTracker Pro+ filtr redukujący LP)
Chełmsko Śląskie; kwiecień 2021 – FujiFilm XT-30 + Viltrox 33 f/1.4 + iOptron SkyTracker Pro; gwiazdy:  panorama z 2 kadrów)

Autorem tekstu oraz zdjęć jest Marcin Ślipko.

Social media:

Language