Viltrox 24mm f 1.8 Sony E – recenzuje MJ’ographer

Dzięki uprzejmości Viltrox i Foto-Technika miałem ostatnio możliwość przetestować nowy obiektyw Viltrox 24mm f 1.8 Sony E. Poniżej kilka słów o nim i zdjęć nim wykonanym.

Zdecydowanie największą zaletą tego obiektywu jest jego kompaktowość i niewielka waga. Jestem raczej tym typem fotografa, któremu ciężki sprzęt nie przeszkadza, głównie dlatego że zaczynałem swoją przygodę od ciężkiej lustrzanki Pentax.

Mimo to przyjemnie było mieć w dłoni zgrabny zestaw, który nie męczy swoją wagą oraz niewielkim rozmiarem umożliwia przenoszenie w małej torbie.
Sam obiektyw zbudowany jest bardzo solidnie, nie zauważyłem żadnych luzów. Pierścień ostrości jest elektroniczny ale stawia przyjemny opór.

Obiektyw jest wyposażony w pierścień przysłony, bardzo fajny element nawiązujący do obiektywów manualnych. Jego ruch jest płynny, co stanowi zaletę tego obiektywu w kwestii filmowania.
Design obiektywu wskazuje na produkt „wysokopółkowy”, nie znajdziemy tu zbędnych elementów a oznaczenia zostały ograniczone do minimum. Na tubusie widnieją jedynie oznaczenia „AF 24/1.8 FE”, logotyp Viltrox oraz emblemat DF RBW. Próbowałem rozszyfrować ten ostatni lecz nawet Google nie wie zbyt wiele. Obstawiam, że jest to po prostu oznaczenie silnika autofocusa, znany i lubiany STM (Silent Step Motor). Wykorzystanie cichego silnika krokowego sprawia, że obiektyw jest bezszelestny.

Jakość obrazu, biorąc pod uwagę cenę jest dość imponująca. Mając przysłonę maksymalnie otwartą obraz w centrum kadru jest ostry i kontrastowy. Po domknięciu przysłony do f/4 i więcej obraz staje się ostry także w rogach kadru. Po domknięciu również znika problem winietowania, który był dla dość uciążliwy przy otwartej przysłonie na f/1.8.

Trochę problematyczne bywają również bliki i flary, które pojawiają się robiąc zdjęcia pod ostre światło. Jednakże przy domknięciu przysłony do f/8 wszelkie jasne punkty w tle przybierają postać tzw. „sunstars” czyli gwiazd z liczbą ramion odpowiadającą ilości listków przysłony.
Podsumowując, zdecydowanie polecam ten obiektyw, zwłaszcza ze względu na jego cenę (około 2000 zł). W tej cenie otrzymujemy jasną i szeroką stałkę, która dzięki swoim gabarytom i bardzo uniwersalnym kącie widzenia jest idealna na wszelkie wycieczki bądź dalsze podróże.

Autor: Marcin Juhas @mj_ographer

#viltrox24mm #viltrox #SonyE

 

Language