Thinktank SpeedTop 15 – recenzuje Jędrzej Sokołowski

SpeedTop to najnowsza seria produktów w ofercie ThinkTanka. Pod koniec zeszłego roku wprowadzono dwie torby: Crossbody 10 i Crossbody 15, a w maju zaprezentowano również dwa plecaki z tej serii – SpeedTop Backpack. Wszystkie te modele łączy dość nowatorski szczegół techniczny, czyli magnetyczny system zamykania. Postanowiłem przekonać się, jak sprawdza się takie rozwiązanie w praktyce, testując model SpeedTop 15.

Jest to kompaktowa torba fotograficzna przeznaczona do noszenia z paskiem przełożonym za szyję (crossbody) lub na pasie biodrowym (np. w dedykowanym systemie Thinktank modular belt). Oczywiście można ją również powiesić po prostu na ramieniu.

Pojemność

SpeedTop 15 może pomieścić aparat bezlusterkowy lub lustrzankę z wkręconym obiektywem plus dodatkowy obiektyw i lampę błyskową. Poza tym zmieścimy w niej również drobne akcesoria. Nie jest to obszerna torba na cały profesjonalny system fotograficzny. Opisywany model to raczej opcja dla kogoś kto szuka podręcznego, wygodnego rozwiązania do noszenia aparatu z ulubionym obiektywem. Ja bez problemu spakowałem w nią np. średnioformatowe Fuji GFX100s ze standardowym obiektywem 63 mm plus Nikona z fc ze szkłem 28 mm. Do tego spokojnie zmieszczą się karty, baterie i drobne przedmioty np. portfel. W innych sytuacjach pakowałem samego Nikona z fc i dodatkowo 3 nieduże obiektywy.

Budowa

Zewnętrzna część wykonana jest z odpornego na ścieranie materiału typu Cordura 500D. Dolna część charakteryzuje się płaskim dnem, dzięki któremu torba stoi stabilnie. Charakterystyczną cechą tej torby jest jest sztywność. Nawet zupełnie pusta utrzymuje swój kształt i przywodzi na myśl skojarzenia z małym lekkim kuferkiem.

Górna pokrywa posiada usztywniony rant, w którym ukryte są neodymowe magnesy pozwalające na szczelne i pewne zamknięcie torby. Całość robi naprawdę dobre wrażenie. Przez lata korzystałem z różnych toreb fotograficznych legendarnej firmy Domke, ale również z modelu Retrospective z oferty Thinktanka. Wspominam o tym, bo SpeedTop jest ich kompletnym przeciwieństwem. Wszystkie te torby były miękkie i można je było kompresować, kiedy były puste. W klasycznych torbach typu Thinktank Retrospective czy Domke F-5XB klapa zamykająca główną komorę to spory element, który zasłania całą górną i przednią część torby i pozwala upchnąć w środku dużo rzeczy. Istotny szczegół to kierunek otwierania tej klapy, który w zdecydowanej większości toreb jest taki sam, czyli kiedy mamy torbę na ramieniu, klapę ciągniemy do siebie i w pozycji otwartej przerzucona jest przez tył torby. SpeedTop, jak sama nazwa wskazuje, ma być torbą szybką w użyciu i rzeczywiście spełnia ten warunek! Klapa jest mała, zwarta i otwiera się ją natychmiastowo dzięki magnetycznemu zapięciu. Podnosisz i już. Potem pyk i magnes łapie szybko i pewnie. Wszystko to dzieje się praktycznie bezgłośnie, więc torba spodoba się osobom, które nie lubią głośno i ciężko otwierających się rzepów. Dodatkowo klapę uchylamy w kierunku od siebie, więc nie opiera się o ciało, co daje znacznie szybszy, łatwiejszy i pewniejszy dostęp do wnętrza, a dodatkowo klapa w pozycji otwartej chroni np. wyjmowany obiektyw przed wypadnięciem na zewnątrz. W teorii to mała różnica, ale byłem zaskoczony, jak bardzo upraszcza wyjmowanie i wkładanie sprzętu. Klapa nie opada samoczynnie, więc możemy np. sięgnąć po aparat i podczas robienia zdjęć, mieć torbę wciąż otwartą, żeby po chwili schować sprzęt z powrotem. Dodatkowo torbę wyposażono w mały haczyk bezpieczeństwa, który pozwala zabezpieczyć magnetyczny zamek. Może być przydatny np. w komunikacji miejskiej jako zabezpieczenie przed kieszonkowcami. Magnetyczną klapę otwiera się łatwo i cicho, więc dobrze, że mamy opcję dodatkowego zamknięcia.

Na wygodę wpływa również sztywność ścianek modelu SpeedTop. W miękkich i pojemnych torbach typu Retrospective 30 (mam od lat) czy Domke F-2 (kultowa) obiektywy musimy czasem upychać, bo puste kieszenie czy przegrody tracą swoją sztywność i kiedy torba porusza się na naszym ramieniu zapadają się (nie wiem, jak to lepiej opisać, ale kto używał dużej miękkiej torby podczas dynamicznej pracy wie o czym piszę).

Do przenoszenia drobnych przedmiotów służą dwie kieszonki siateczkowe zamykane na rzep umieszczone na wewnętrznej stronie klapy. Możemy schować w nich baterie, karty pamięci, nieduże filtry. Dzięki siatce łatwo zobaczyć ich zawartość. Rzep jest niestety dość głośny przy otwieraniu. To wada dla osób pracujących w sytuacjach, które wymagają ciszy. Trzeba też pamiętać, że przedmioty schowane w opisywanych kieszonkach nie są oddzielone od sprzętu przenoszonego w głównej komorze. Dodatkowo wewnątrz torby znajdziemy płaską kieszeń z magnetycznym zamknięciem, którą podzielono na 3 przegródki (2 mniejsze i jedną większą). Kieszeń świetnie nadaje się np. na telefon czy mały tablet lub inne płaskie przedmioty. Na bokach torby znajdują się zewnętrzne kieszenie, które, kiedy są puste, nie przeszkadzają i nie wychodzą poza obrys torby dzięki magnetycznym zapięciom i paskom kompresyjnym. Możemy je jednak łatwo powiększyć i pomieszczą np. butelkę wody lub obiektyw.

Przestrzeń komory głównej można dowolnie organizować. W komplecie dostajemy miękkie przegródki w niebieskim kolorze. Są one niestety dość cienkie i wiotkie. W torbie tej klasy oczekiwałbym sztywniejszy, zginanych przegródek. Torba jest dość wysoka, tzn. możemy pionowo włożyć długi obiektyw lub dwa (czy nawet 3) małe obiektywy jeden na drugim. Dzięki odginanym sztywnym przegródkom można by znacznie lepiej dostosować wnętrze torby do takiego piętrowego układu.

Pasek dedykowany jest do noszenia w poprzek ciała. Jest więc dość wąski i posiada bardzo wygodną i szybką w użyciu regulację długości oraz wyściełane pogrubienie z miękkiej pianki. Łatwość zmiany długości paska bez konieczności zdejmowania torby umożliwia szybką zmianę sposobu jej noszenia.

W górnej części torby znajdziemy również mały pasek, który służy jako rączka. Warto zauważyć, że umieszczono go w takim miejscu, by trzymając za niego, nie obciążać magnetycznej klapa. Mamy, więc pewność, że zamek wytrzyma i torba się nie otworzy.

Nie korzystałem z Think Tank SpeedTop 15 jako sakwy na pas biodrowy, ale warto odnotować, że mamy taką możliwość. Tył torby stykający się z ciałem, jest wzmocniony miękkim materiałem, który amortyzuje uderzenia i pozwala zamocować SpeedTop na pasku od spodni lub dedykowanym pasie Thinktanka. Na pewno w takim zastosowaniu dobrze sprawdzi się otwierana w kierunku od ciała górna klapa torby.

Do torby dołączono również dodatkowy ochraniacz przeciwdeszczowy. Thinktank dorzuca takie osłony chyba do wszystkich swoich produktów (nawet najmniejszych sakw na jeden obiektyw).

Wady

Czego zabrakło mi w opisywanej torbie? Małej kieszeni zewnętrznej na przedmioty, które chcemy oddzielić od sprzętu fotograficznego przenoszonego w głównej komorze. Lubię mieć taką kieszeń, do której mogę szybko wrzucić np. klucze, portfel czy okulary bez konieczności otwierania całej torby.

Podsumowanie

Wybór torby to bardzo osobista sprawa. Wiele osób poza stroną praktyczną kieruje się po prostu gustem. Produkty Thinktanka, w mojej ocenie, należą raczej do tych stonowanych, eleganckich i dość konserwatywnych w swojej stylistyce. Nie znajdziemy tutaj żywych kolorów czy zbędnych ozdobników. Projektanci Thinktanka kierują swoje produkty raczej do profesjonalistów, którzy nie chcą wyróżniać się w tłumie.

SpeedTop to w mojej ocenie nowoczesna torba, która wykorzystuje ciekawe rozwiązania konstrukcyjne. Nie oceniam jej wyglądu, bo to sprawa indywidualna. To, czy jest wystarczająco pojemna, również zależy od oczekiwań użytkownika.

Ale z pełnym przekonaniem mogę napisać, że ten model jest bardzo wygodny w użyciu. Krój torby, sposób zaprojektowania paska, użyte materiały, magnetyczne zamknięcie to detale, które wpływają na to, że dostęp do sprzętu jest bardzo łatwy. Jest to model, który łączy w sobie zalety klasycznej torby fotograficznej i tzw. camera holster. Dlatego SpeedTop świetnie sprawdzi się w dynamicznej akcji, ale też w sytuacjach, kiedy mało używamy aparatu i dlatego chcemy mieć możliwość łatwego sięgnięcia po niego i odłożenia. Myślę, że z tych powodów będzie to idealna torba na wakacje czy długie spacery z aparatem.

Language