Statyw Benro iFoto w wersji Carbon.


Oznaczona nazwą iFoto seria statywów Benro miała swoją premierę w listopadzie 2017 roku, jest to limitowana edycja statywów dla pejzażystów i podróżników wyposażona w topowe głowice kulowe, wykonana ze świetnej jakości materiałów. Rodzina statywów iFoto jest idealna dla fotografów poszukujących statywu o odpowiedniej wytrzymałości, stabilności, precyzji wykonania przy jednoczesnym zachowaniu lekkości, funkcjonalności, a jednocześnie w bardzo korzystnej cenie. Seria składa się z czterech modeli tj. dwóch wykonanych z karbonu FIF28CIB2 i FIF19CIB0 oraz dwóch wersji aluminiowych FIF28AIB2 i FIF19AIB0. Modele w serii są bliźniaczo do siebie podobne, różnią się jedynie wymiarami, ilością sekcji oraz maksymalnym obciążeniem – co najbardziej wyróżnia model FIF28 to maksymalne obciążenie wynoszące aż 14kg, mniejszy model FIF19 pozwala obciążyć statyw 8kg.

Seria iFoto charakteryzuje się następującymi cechami:

 • bardzo kompaktowe wymiary
 • maksymalne obciążenie 14kg lub 8kg
 • możliwość regulacji kąta nachylenia nóg tj. 23, 55 oraz 80°
 • zaciski Twist Lock gwarantują szybką i precyzyjną regulację przy zachowaniu maksymalnej stabilności
 • możliwość odłączenia jednej z nóg, która może zostać wykorzystana jako monopod
 • możliwość obrotu nóg o 360° dzięki temu statyw w czasie transportu zajmuje mniej miejsca
 • integralną częścią statywu jest kompaktowa aluminiowa głowica IB wyposażona w system Arca-Swiss
 • hak w kolumnie centralnej pozwalający dodatkowo obciążyć statyw
 • stopki posiadają gwint co pozwala na szybką zmianę z gumowych końcówek na kolce
 • w zestawie pokrowiec, klucze do regulacji oraz kolce
Benro iFoto FIF28CIB2

Parametry techniczne serii 055

FIF28AIB2FIF28CIB2FIF19AIB2FIF19CIB2
Waga2,19 kg1,72 kg1,64 kg1,41 kg
MateriałAluminiumCarbonAluminiumCarbon
Udźwig14 kg14 kg8 kg8 kg
Ilość sekcje4455
Maksymalna wysokość165 cm165 cm147 cm146,5 cm
Maksymalna wysokość bez wysuniętej kolumny138,5 cm138,5 cm116,5 cm116 cm
Minimalna wysokość46,5 cm46,5 cm35 cm35 cm

Głowica IB

Głowica kulowa IB stanowi wraz ze statywem integralną część kompletnego zestawu, jest to kolejna innowacyjna rodzina głowic z serii B. Nowe modele zostały wykonane ze stopu magnezu, co gwarantuje wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia, ponadto przy zachowaniu minimalnej wagi konstrukcja oferuje odpowiednio 6, 8 oraz 10kg udźwigu. Głowica wyposażona została w potrójny system blokowania kuli gwarantujący stabilne utrzymywanie aparatu w pożądanej pozycji. Wszystkie modele IB posiadają system niezależnego blokowania panoramy, ponadto regulacja oporu poszerza zakres możliwości głowicy. Głowice posiadają bardzo popularny system mocowania płytek Arca Swiss, który oprócz tradycyjnych szybkozłączek umożliwia korzystanie z wygodnych płytek pionowego mocowania typu L-bracket. Dodatkowo pokrętło odpowiedzialne za blokadę płytki zostało wyposażone w funkcjonalny i co najważniejsze bezpieczny system uniemożliwiający przypadkowe odblokowanie płytki mocującej.

Seria IB charakteryzuje się następującymi cechami:

 • nowa aluminiowa konstrukcja o udźwigu odpowiednio 6, 8 oraz 10kg
 • potrójny system blokowania kuli
 • poziomica umożliwiająca precyzyjne ustawienie kadru
 • popularny adapter zgodny systemem Arca Swiss
 • podziałka w podstawie głowicy umożliwia precyzyjne ustawienia zdjęć panoramicznych
Głowica Benro IB2

Parametry techniczne serii IB

IB0IB1IB2
Waga320 g480 g410 g
MateriałMagnezMagnezMagnez
Udźwig6 kg8 kg10 kg
Średnica kuli30 mm36 mm40 mm
Rodzaj płytkiPU50 – Arca SwissPU60 – Arca SwissPU60 – Arca Swiss
Przechył przód-tył-bok-90° / +40°-90° / +40°-90° / +40°
Obrót w panoramie360°360°360°
Wymiaryø: 46 x h: 90 mmø: 52 x h: 96 mmø: 56 x h: 100 mm
Ilość poziomic111
Niezależna blokada panoramy/pochyłuTakTakTak

Wygląd – jakość wykonania.

Z punktu widzenia fotografa najważniejsze funkcje, jakie powinien spełnić dobry statyw, to przede wszystkim stabilność, funkcjonalność, precyzyjne wykonanie, optymalna waga oraz co istotne maksymalny udźwig. Wszystkie te cechy są ważne, ponieważ sprawią, że fotografowanie będzie przyjemnością a dylematy czy zabrać ze sobą w plener stabilny, ale bardzo ciężki statyw przestają być problemem. Wygląd statywu jest raczej sprawą drugorzędną, muszę jednak przyznać, że limitowana seria iFoto wygląda bardzo elegancko i estetycznie. Model FIF28CIB2, który miałem możliwość użytkowania, został wykonany karbonu – nogi oraz kolumna centralna są zatem w kolorze czarny z wyraźnie widocznymi srebrzystymi włóknami. Górne zaciski odpowiedzialne za blokadę kąta pochylenia nóg są wykonane z aluminium w kolorze czarnym, na tych elementach zostało również umieszczone logo producenta. Elementy odpowiedzialne za regulację kąta nachylenia posiadają również śruby umożliwiające zmianę oporu, z jakim odchylane są nogi – w zestawie ze statywem otrzymujemy klucz. Nogi statywu zakończone są gumowymi nasadkami, które zwiększają przyczepność, elementy te są wkręcane w nogi statywu, co praktycznie uniemożliwia ich zgubienie, ponieważ gwint ma aż 1,5cm długości. Ponadto w bardzo prosty i szybki sposób jesteśmy w stanie zmienić gumowe końcówki na kolce, które otrzymujemy w zestawie. Dodatkowo statyw w kolumnie centralnej posiada hak pozwalający zawiesić obciążenie. Wzornictwo zostało przemyślane, statyw prezentuje się naprawdę bardzo ładnie. Wszystkie elementy są precyzyjnie spasowanie, zaciski twist poszczególnych sekcji nóg obsługuje się wygodnie, nie wymagają użycia siły. Blokada kolumny centralnej działa precyzyjnie, mechanizm wysunięcia kolumny wyposażony jest również w zacisk twist – jakość wykonania nie budzi najmniejszych zastrzeżeń.

Benro iFoto FIF28CIB2
Benro iFoto FIF28CIB2

Stanowiąca wraz ze statywem integralną całość aluminiowa głowica IB2 jest wykonana równie estetycznie co sam statyw. Stylistyka utrzymana jest w kolorze czarnym, niebieski akcent przy podstawie z podziałką stopni – ułatwiająca panoramowanie nawiązuje do logo producenta. Wszystkie pokrętła zostały wykonane z aluminium, ich wielkość i kształt został zminimalizowany, a obsługa jest intuicyjna i bezproblemowa nawet w rękawiczkach. Adapter zgodny ze standardem Arca Swiss został wyposażony w jedną niewielką poziomicę ułatwiającą wykonanie precyzyjnego kadru.

Głowica Benro IB2
Głowica Benro IB2

Wrażenia z użytkowania

Statyw iFoto FIF28CIB2 bardzo intensywnie testowałam przez ostatnie 12 miesięcy, jego kompaktowe wymiary oraz możliwości sprawiły, że zabierałem go na każdy plener. Statyw odwiedził ze mną Alpy w Słowenii, Szwajcarii i Włoszech oraz w polskich górach Pieniny, Tatry, Beskidy i Sudety – kilkadziesiąt plenerów o każdej porze roku i każdych możliwych warunkach atmosferycznych. Przy użyciu tego zestawu fotografowałem głównie podczas wschodów, zachodów słońca, korzystałem również z niego podczas fotografii nocnej oraz fotografując miejską architekturę. Ponieważ pracuję w systemie Nikona, statyw był obciążany lustrzankami cyfrowymi tj. Nikon D750 – Nikon D7100 oraz różnymi obiektywami od szerokokątnych po teleobiektywy, łączna waga jaką obciążałem statyw, nie przekroczyła 4kg. Nogi statywu zakończone są gumowymi stopkami – na różnych powierzchniach tj. skała, kamienie, trawa, mech, drewno, ziemia, itd. spełniają one swoją rolę bardzo dobrze. Statyw pewnie trzyma się podłoża, nie ślizga się, nie przemieszcza pod ciężarem własnym oraz aparatu wraz z obiektywem. Gumowe stopki mocowane są pewnie, stopka jest wkręcana na aż 1,5cm gwincie, nie ma najmniejszej obawy, że można je w jakikolwiek sposób zgubić. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy komplet kolcy, które można wykorzystać na lodzie, śniegu czy innej powierzchni wymagającej wbicia nóg statywu. Standardowa długość statywu po złożeniu to to 62,4cm, ale możliwość obrotu nóg o 180° oraz pełne wysunięcie kolumny sprawia, że statyw zmniejsza swoją długość do 46cm! Jest to rewelacyjne rozwiązanie, dzięki temu statyw jest bardzo kompaktowy i idealnie sprawdza się w podróżach czy na długich wędrówkach.
Statyw składa się z czterech sekcji, mają one odpowiednio długość oraz średnicę – pierwsza 34cm-28mm, druga 32,5cm-25mm, trzecia 35,5cm-22mm a czwarta 35,4cm-19mm. Taka konstrukcja pozwala na możliwość wielu dowolnych konfiguracji w zależności od potrzeb, łączna długość statywu z opuszczoną kolumną centralną to dokładnie 138,5cm, natomiast wysunięcie kolumny wydłuża statyw do 165cm. Nogi oraz kolumna centralna zostały wykonane z karbonu, dzięki temu statyw zyskał na stabilności oraz wytrzymałości zachowując jednocześnie świetną wagę – jest to jedynie 1,72kg!

Benro iFoto FIF28CIB2
Benro iFoto FIF28CIB2
Benro iFoto FIF28CIB2

Rozmiar poszczególnych sekcji reguluje się zaciskami typu Twist, jest bardzo skuteczne i łatwe w obsłudze rozwiązanie. W porównaniu do mechanizmów zatrzaskowych, nie wymaga on użycia siły oraz nie posiada mechanizmu sprężynowego, który dość często ma tendencję do blokowania się i wymaga użycia dużej siły. Sekcje regulujemy odkręcając i skręcając element blokujący, zacisk Twist zapewnia pewną blokadę, co skutkuje większą sztywnością i możliwością obciążenia statywu większym ciężarem. Pomimo tego, że statyw posiada cztery sekcje, został tak zaprojektowany, że przy złożeniu mamy możliwość odkręcenia trzech zacisków Twist jedną ręką, co znacząco skraca czas i ułatwia rozłożenie statywu. Zaciski są bardzo mocne, w czasie testów obciążyłem statyw dodatkowym obciążeniem (plecakiem wraz ze sprzętem) tak by ciężar jaki spoczywał na statywie, był zbliżony do maksymalnych 10kg. Zaciski nawet pod tak dużym obciążeniem stabilnie i pewnie blokowały nogi, z łatwością można było również poszczególne sekcje pod takim obciążeniem regulować. Dużą zaletą statywu jest również możliwość regulacji oporu z odchylania nóg, producent zastosował śruby imbus w każdej z trzech nóg, a dostarczony w zestawie klucz pozwala dowolnie korygować siłę oporu. Dodatkowo poszczególne sekcje oraz zaciski można zdemontować, co ułatwia konserwację statywu i pozwala utrzymać go przez bardzo długi czas w doskonałej kondycji.

Benro iFoto FIF28CIB2
Benro iFoto FIF28CIB2

Umieszczona w pierwszej sekcji nóg trzystopniowa blokada pochylenia pozwala na ustawienie statywu niemal w każdej pozycji, także na nierównym podłożu. Nogi mogą być niezależnie blokowane pod kątem 23, 55 lub 70 stopni. Takie rozwiązanie pozwala w łatwy i bardzo szybki sposób idealnie dostosować statyw do potrzeb fotografa oraz otoczenia. Kolumnę centralną możemy obrócić w pionie o 180° i zamocować aparat od spodu, dodatkowo kolumna została wyposażona w hak, do którego możemy przymocować dodatkowe obciążenie, które pozwoli dodatkowo ustabilizować statyw np. w przypadku bardzo silnego wiatru.

Benro iFoto FIF28CIB2
Benro iFoto FIF28CIB2

Głowica IB2 została wykonana ze stopów magnezu, dzięki temu znacząco zredukowano jej wagę oraz zwiększyła się jej wytrzymałość. Podstawa głowicy jest wyposażona w standardowy gwint 3/8 cala umożliwiający montaż na statywie. Podstawa zawiera również podziałkę stopni, która przyda się osobom fotografującym panoramy, dodatkowo element ten jest wyróżniony niebieskim akcentem. Dzięki potrójnemu systemowi blokowania kuli głowica idealnie sprawdzała się w sytuacji, gdzie istotna była szybkość i precyzja – nawet z zestawem body+duży teleobiektyw. Wszystkie pokrętła odpowiedzialne za regulację głowicy zostały wykonane również z magnezu, a ich wyprofilowanie ułatwia intuicyjną obsługę. Pokrętła zostały tak skonstruowane, że nie ma możliwości ich całkowitego odkręcania, co za tym idzie, nie można ich zgubić. Regulacja oporu posiada duży zakres działania, możemy ustawić opór od bardzo dużego po bardzo niewielki – daje to duże pole manewru w zależności od potrzeb i rodzaju aparatu/obiektywu, z jakiego w danej chwili korzystamy. Głowica działa precyzyjnie podczas fotografowania zestawem Nikon D750 + Tamron 150-600mm, ustawienie kadru nie stanowiło najmniejszego problemu. Zakres pracy głowicy tj. 40° dla przechyłu na boki/przód/tył oraz dodatkowe 90° dla pionowych kadrów, wychylenia przód/tył jest całkowicie wystarczający i zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wybrednych fotografów. Nie występowało też często spotykane zjawisko opadania teleobiektywu pod własnym ciężarem, nie było konieczności wykonywania kadru z zapasem. Pomimo niewielkich rozmiarów głowica jest na tyle mocna, że pod obciążeniem ciężkiego teleobiektywu utrzymywała cały zestaw w pożądanej pozycji. Głowica IB2 wyposażona jest w szybkozłączkę zgodną ze standardem Arca Swiss, posiada dwa mechanizmy zabezpieczające płytkę przed przypadkowym odblokowaniem tj. w płytce umieszczone są śrubki, a w głowicy wyżłobienia uniemożliwiające wysunięcie płytki, pokrętło natomiast posiada mechanizm na sprężynie, który należy odblokować, by wypiąć szybkozłączkę. Szybkozłączka posiada śrubę, która może zostać dokręcona do aparatu na kilka różnych sposobów: ręcznie, za pomocą specjalnego uchwytu, monety włożonej do szerokiej szczeliny lub za pomocą dołączonego klucza. Muszę wspomnieć o jeszcze jednym świetnym rozwiązaniu, które zastosował producent tj. możliwości całkowitego odkręcenia jednej z nóg i wykorzystanie jej wraz z głowicą w roli monopodu, jest to po prostu genialne rozwiązanie. Dzięki niemu oszczędzamy pieniądze oraz co bardzo istotnie pozbywamy się kolejnego dodatkowego elementu wyposażenia, jakim jest monopod, ponieważ otrzymujemy go niejako w zestawie ze statywem.
Po ponad roku użytkowania mogę jednoznacznie stwierdzić, że statyw Benro iFoto FIF28CIB2 jest idealny dla fotografa pejzażysty i podróżnika. Funkcjonalność, kompaktowe wymiary, fantastyczny stosunek wagi własnej do udźwigu oraz stabilność sprawia, że noszenie statywu jest praktycznie nieodczuwalne a ustabilizowanie lustrzanki cyfrowej z obiektywem 100-400mm czy nawet 150-600mm nie stanowi żadnego problemu. Wszystkie te elementy sprawiają, że statyw Benro iFoto FIF28CIB2 jest obecnie najczęściej używany przeze mnie, zarówno w czasie długich wielodniowych wędrówek w górach, jak i na nieco krótszych plenerach fotograficznych.

Benro iFoto FIF28CIB2
Benro iFoto FIF28CIB2
Benro iFoto FIF28CIB2
Benro iFoto FIF28CIB2
Benro iFoto FIF28CIB2
Benro iFoto FIF28CIB2
Language