Łukasz Skwiot – Wywiady z ambasadorami Foto-Technika

Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy serię wywiadów z osobami współpracującymi z Foto-Technika.

Dziś na sportowo, dziś w obecnie panującym olimpijskim klimacie! Dziś naszym gościem, jest Łukasz Skwiot – fotograf sportowy. Jak sam o sobie pisze, uwielbia być w centrum akcji i uwielbia zatrzymywać to co w sporcie najpiękniejsze dynamikę, akcję i emocje! Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Skwiotem.

O to pytamy każdego z naszych gości, Łukaszu na początku– jak to się zaczęło ? Skąd ta pasja? Jak długo spacerujesz z aparatem po murawach i stadionach?

Zaczynałem w 2010, więc leci już 12 rok. Na początku była to chęć bycia bliżej sportu, zobaczenia go z innej perspektywy niż kibica. Z czasem przekształciło się to w pracę i źródło mojego utrzymania. Zaczynałem od rajdów samochodowych oraz sportów halowych, jak siatkówka czy koszykówka. Od 2011 fotografuję piłkę nożną oraz futbol amerykański, to dwie główne dyscypliny, którymi zajmuję się w tym momencie.

Fotografia sportowa – dlaczego akurat ten rodzaj fotografii? Napisz coś więcej, czym dla Ciebie jest praca na takich wydarzeniach? A może to nie tylko praca?

Uwielbiam emocje towarzyszące sportowcom, rywalizację, a także wyzwanie jakie sport stawia fotografującemu, jakim jest złapanie tych odpowiednich klatek podczas meczu. Ten typ fotografii nie wybacza błędów, nie mamy szans na powtórkę, wszystko sprowadza się do naszej czujności, przygotowania i znajomości dyscypliny. Dodatkowo dzięki tej pracy miałem możliwość uczestniczenia w najbardziej znanych wydarzeniach sportowych na świecie, a także poznania wielu z topowych sportowców.

A jak wygląda temat innego rodzaju fotografii? Próbowałeś czegoś innego? Może robisz równolegle inny rodzaj fotografii również komercyjnie?

Obracam się cały czas w tematyce fotografii sportowej. Od kilku lat bardzo mocno rozwinąłem tworzenie komercyjnych, studyjnych sesji sportowców. Można więc powiedzieć, że zahaczam o fotografię portretową, aczkolwiek w swojej pracy staram się tworzyć sesje, podczas których przenoszę ruch do statycznego studia fotograficznego, budując klimatyczne i emocjonujące kadry, niekoniecznie wpisujące się w kanony klasycznego portretu.

A jeśli chodzi o inspiracje, kto Cię inspiruje? Co Cię inspiruje? Czego poszukujesz?

Podglądam pracę fotografów z USA, czy to drużyn NFL, czy też komercyjnych. Pasuje mi ich styl pracy, kadry, kolorystyka.

No dobrze, a poza pracą, w wolnych chwilach zabierasz ze sobą aparat? Na przykład na spacer do lasu ?

Bardzo rzadko. Szczerze to nie narzekam na nadmiar wolnego czasu. Staram się więc wtedy „zresetować” , aby do kolejnych zleceń podchodzić ze świeżą głową.

Jakie fotografowane przez Ciebie wydarzenie wspominasz najbardziej? Wynika to z faktu miejsca, czy może osoby/gwiazdy którą miałeś okazję fotografować?

Reportersko chyba te największe turnieje piłkarskie, jak Mundial w Rosji w 2018, czy Euro 2016 we Francji. Wiele meczów, przejechanych po kilkanaście tysięcy kilometrów. Obsługa takich turniejów to spore wyzwanie i obciążenie, ale z biegiem czasu wspomina się je bardzo pozytywnie. W pracy komercyjnej na pewno wielokrotna współpraca z Robertem Lewandowskim.

Dobrze, a jeśli chodzi o sprzęt? Opowiedz jak to u Ciebie wyglądało, jak ewoluowało? Jaki system teraz? Jaka szklarnia?

Od początku swojej drogi pracuję na sprzęcie Canona. Zaczynałem od 50D, potem 7D, 1Dx, a obecnie pracuję na modelu 1Dx Mark III. W większości sytuacji bazuję na obiektywach 35/1.4, 70-200/2.8 oraz 400/2.8. Do sesji komercyjnych często wykorzystuję bezlusterkowców, przede wszystkim Canona R5.

Twój sprzęt fotograficzny imponuje. A jeśli chodzi o akcesoria? Mają dla Ciebie znaczenie?

Bardzo duże. Często to właśnie akcesoria mają decydujący wpływ na cały mój workflow. Wygodne i bezpieczne przewożenie sprzętu to dla mnie absolutne „must have”, podobnie z szybkim kartami, czytnikami itp. Moja praca na wydarzeniu bazuje na dostarczaniu klientom zdjęć w trybie „live”, czyli zgrywam, obrabiam, opisuję i wysyłam zdjęcia chwilę po ich zrobieniu. W takiej sytuacji dopracowany workflow oraz niezawodny sprzęt to podstawa.

Jakieś ciekawe wydarzenia w najbliższym czasie? Jakie wydarzenie będziesz fotografował?

Zdecydowanie decydująca faza sezonu ELF (European League of Football). Ciekawe wyjazdy na mecze topowych drużyn, aż po wielki finał we wrześniu. Mam też nadzieję na kilka wyjazdów za piłkarską Ligą Mistrzów. Przez ograniczenia covidowe brakuje mi już fotografowania tych rozgrywek.

Na zakończenie powiedz proszę jakie masz plany na przyszłość?

Ciągły rozwój, nie chcę spocząć na laurach tworząc powtarzalne materiały. Dodatkowo mam zaplanowane kilka wystąpień oraz warsztatów w najbliższym czasie, skupiam się na tym. Zobaczymy co przyniesie przyszłość.

Dziękujemy za rozmowę!

Language